Planinska pohodna skupina Lintverni je bila ustanovljena leta 1987. ustanovili smo je nekateri člani Lenčeve pohodne skupine Triglavci, ki smo si na pohodih z Vrhnike na Triglav nabirali neprecenljive pohodne izkušnje.
  Eno prvih vprašanj po ustanovitvi je bilo poimenovanje skupine. Predlaganih je bilo več imen, med drugim:Barjanci, Mostarji, Vrhničani, a na koncu se je izoblikovalo ime Lintverni. To najbolj simbolizira pripadnost Vrhniki, njenim zemljepisnim značilnostim, hkrati pa predstavlja tudi pohodnega duha pohodnikov - »bruhne kot lintvern«.
  Zanimivo je bilo, da so bili pri lintvernih v začetku tudi pohodniki, ki so še naprej hodili tudi s Triglavci. Najbolj znana je Jaka Susman-Uš, ki je bil v prvih letih nepogrešljiv član Lintvernov. Nasploh je bilo prva leta med obema skupinama čutiti neke vrste tekmovalnost,ki pa je z leti zbledela in je danes ni več zaznati. Ljubezen do pohodov in do gora pač premega vse ovire.
  Lintverni smo si od samega začetka postavili znani cilj iz Lenečeve pohodne skupine – vsakoletni pohod iz Vrhnike na Triglav. Več let smo se tega cilja trdno oklepali. Prehodili smo različne smeri, od »najbolj leve«, ki nas je vodila čez Medvedje Brdo, Ledine, Kojco, bukov vrh, planino Razor, krn, Krnsko in Triglavska jezera, Dolič do Triglava, pa do najbolj vzhodne, ko smo se najprej vzpeli na Grmado, nato na Tošc, nadeljevali preko Lubnika proti Jelovici, prehodili Pokljuko in se prek Lipance in Vodnikov koče povzpeli na Triglav. Vmes pa je bili nešteto prelepih »srednjih« različic, ki nam bodo ostale zavedno v spominu. Kdo se ne bi Hotavelj, Robidenskega Brda, Blegoša, Davče, Soriške planine pa enkratne Uskovnice, Vogarja in čudovite Planine pri Jezeru. Nešteto spomonov nas veže na Velo polje in Vodnikovo kočo z nekdanjo oskrbnico Angelco pa na Planiko, Kredarico in Dolič. Na vsako od koč oz. planinskih planinskih domov na naših poteh so ostali enkratni spomini, predvsem na večere, ko smo skupaj z drugimi planinci kljub utrujenosti ostali budni dolgo v noč, zapeli in marsikatero planinsko tudi »zagodli«.
  Lintverni smo se tudi zelo zgodaj dogovorili, da poleg osrednjega cilja – Triglava, vsako leto določimo še enega nekoliko nižjo goro ali hrib na naši poti. Čeprav je tudi nam Triglav izjemno ljub in ga imamo tako kot druge pohodne skupine za simbol slovenstva in tradicionalni cilj, smo se med prvimi odločili, da za letni pohod izberemo druge smeri po naši lepi domovini. Naši odločitvi so sledile tudi druge vrhniške pohodne skupine.
  Pa še nekaj je značilno za Lintverne. Veljamo za zelo dobro organizirano planinsko pohodno skupino, ki deluje vse leto in ne le v pripravah in izvedbi letnega pohoda. Vsako zadnjo sredo v mesecu se srečujemo v eno od vrhniških gostiln. Tako smo se dobivali nekaj časa pri Turšiču, potem nekaj let pri Botru, zdaj pa že več let v Močilniku. Srečanja so lepa priložnost da nazdravimo vsem članom, ki imajo v tekočem mesecu rojstni dan, da se pogovorimo o preteklih pohodih ter načrtih za prihodnost. Letno namreč izpeljemo najmanj tri pohode: poleg več dnevnega tradicionalnega v avgustu še dvodnevnega spomladanskega ter enodnevnega zimskega (ponavadi so to Dražgoše). Po zaslugi Janeza Pečarja-Pastirja in Cirila Garafolja-Cvetka smo aktivni tudi v sekciji Veseli triglavci.
  Lintverni imamo svoj znak, ki vključuje tri pomembne simbole naše pohodne skupine: lintverna – zmaja (planinca, pohodnika), planinski nahrbtnik ter planinsko markacijo. Avtor simbola je Pavle Mrak, znan vrhniški slikar in kulturni delavec.
Besedilo je povzeto iz brošure, ki je izšla ob 40 letnici društva.

23.05.2016
Cveletov pohod 2016

Po Krpanovi peš poti iz Loške doline na Bloško planoto je Cvele načrtoval tokratni njegov pohod. Krenili smo iz Loške doline proti Knežjimi njivami. V tej prijazni vasici nam je domačin Robert razložil nekaj podrobnosti o delu Krpanove peš poti, katero smo nameravali prehoditi. Nadaljevali smo skozi gozd, ki te navdahne z razmišljanjem. Nehote lahko pomislimo kakšen je v resnici bil Martin Krpan v primerjavi z današnjim človekom. Seveda je časovna distanca velika, pa vendarle zlahka ugotovimo, da se ljudje v bistvu nismo kaj prida spremenili.  Stvari, ki jih je počel Martin Krpan, se še vedno dogajajo in to še v večjem obsegu. Razlika je le v tem, da je danes na razpolago in v pomoč sodobna tehnologija, ki pa je v Krpanovih časih ni bilo.

Rahel vzpon čez sedlo Vrh gozda pod Velikim Zupanščkom in že je sledil spust na Bloško planoto proti vasici Metulje. Nadaljevali po mogočni Bloški planoti skozi vasice Topol in Studenec na Blokah. V razpoloženem kramljanju je čas še posebej hitro mineval, saj se Lintverni nismo že nekaj časa družili, zato smo si imeli veliko za povedati.  Po nekaj urni hoji smo brez posebnega napora dosegli cilj v Volčjem pri Cveletu. Tam se nam je pridružil še Duno, ki je tokrat prikolesaril kar z Vrhnike. Pri Cveletu nas je prijazno sprejela Nuša in nas postregla z dobrotami iz njene kuhinje. Po prijetnem druženju smo še enkrat več zadovoljni zapuščali Volčje v želji, da se prihodnje leto ponovno dobimo na Cveletovem pohodu.

Na pohodu smo sodelovali: Bankir, Cvele, Cvičkar, Duno, Grintovec, Padalc, Peter, Stari, Špilčk in Vezist.

Fotografije: Vezist

Besedilo: Vezist

( ! ) Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/ampy01/domains/pd-vrhnika.si/public_html/litverni_zgodovina.php on line 129
Call Stack