Planinska pohodna skupina Lintverni je bila ustanovljena leta 1987. ustanovili smo je nekateri člani Lenčeve pohodne skupine Triglavci, ki smo si na pohodih z Vrhnike na Triglav nabirali neprecenljive pohodne izkušnje.
  Eno prvih vprašanj po ustanovitvi je bilo poimenovanje skupine. Predlaganih je bilo več imen, med drugim:Barjanci, Mostarji, Vrhničani, a na koncu se je izoblikovalo ime Lintverni. To najbolj simbolizira pripadnost Vrhniki, njenim zemljepisnim značilnostim, hkrati pa predstavlja tudi pohodnega duha pohodnikov - »bruhne kot lintvern«.
  Zanimivo je bilo, da so bili pri lintvernih v začetku tudi pohodniki, ki so še naprej hodili tudi s Triglavci. Najbolj znana je Jaka Susman-Uš, ki je bil v prvih letih nepogrešljiv član Lintvernov. Nasploh je bilo prva leta med obema skupinama čutiti neke vrste tekmovalnost,ki pa je z leti zbledela in je danes ni več zaznati. Ljubezen do pohodov in do gora pač premega vse ovire.
  Lintverni smo si od samega začetka postavili znani cilj iz Lenečeve pohodne skupine – vsakoletni pohod iz Vrhnike na Triglav. Več let smo se tega cilja trdno oklepali. Prehodili smo različne smeri, od »najbolj leve«, ki nas je vodila čez Medvedje Brdo, Ledine, Kojco, bukov vrh, planino Razor, krn, Krnsko in Triglavska jezera, Dolič do Triglava, pa do najbolj vzhodne, ko smo se najprej vzpeli na Grmado, nato na Tošc, nadeljevali preko Lubnika proti Jelovici, prehodili Pokljuko in se prek Lipance in Vodnikov koče povzpeli na Triglav. Vmes pa je bili nešteto prelepih »srednjih« različic, ki nam bodo ostale zavedno v spominu. Kdo se ne bi Hotavelj, Robidenskega Brda, Blegoša, Davče, Soriške planine pa enkratne Uskovnice, Vogarja in čudovite Planine pri Jezeru. Nešteto spomonov nas veže na Velo polje in Vodnikovo kočo z nekdanjo oskrbnico Angelco pa na Planiko, Kredarico in Dolič. Na vsako od koč oz. planinskih planinskih domov na naših poteh so ostali enkratni spomini, predvsem na večere, ko smo skupaj z drugimi planinci kljub utrujenosti ostali budni dolgo v noč, zapeli in marsikatero planinsko tudi »zagodli«.
  Lintverni smo se tudi zelo zgodaj dogovorili, da poleg osrednjega cilja – Triglava, vsako leto določimo še enega nekoliko nižjo goro ali hrib na naši poti. Čeprav je tudi nam Triglav izjemno ljub in ga imamo tako kot druge pohodne skupine za simbol slovenstva in tradicionalni cilj, smo se med prvimi odločili, da za letni pohod izberemo druge smeri po naši lepi domovini. Naši odločitvi so sledile tudi druge vrhniške pohodne skupine.
  Pa še nekaj je značilno za Lintverne. Veljamo za zelo dobro organizirano planinsko pohodno skupino, ki deluje vse leto in ne le v pripravah in izvedbi letnega pohoda. Vsako zadnjo sredo v mesecu se srečujemo v eno od vrhniških gostiln. Tako smo se dobivali nekaj časa pri Turšiču, potem nekaj let pri Botru, zdaj pa že več let v Močilniku. Srečanja so lepa priložnost da nazdravimo vsem članom, ki imajo v tekočem mesecu rojstni dan, da se pogovorimo o preteklih pohodih ter načrtih za prihodnost. Letno namreč izpeljemo najmanj tri pohode: poleg več dnevnega tradicionalnega v avgustu še dvodnevnega spomladanskega ter enodnevnega zimskega (ponavadi so to Dražgoše). Po zaslugi Janeza Pečarja-Pastirja in Cirila Garafolja-Cvetka smo aktivni tudi v sekciji Veseli triglavci.
  Lintverni imamo svoj znak, ki vključuje tri pomembne simbole naše pohodne skupine: lintverna – zmaja (planinca, pohodnika), planinski nahrbtnik ter planinsko markacijo. Avtor simbola je Pavle Mrak, znan vrhniški slikar in kulturni delavec.
Besedilo je povzeto iz brošure, ki je izšla ob 40 letnici društva.

11.10.2015
Dolenjci in Zasavci na Vrhniki

Na vrsto je prišlo tudi načrtovano druženje z našimi planinskimi prijatelji z Dolenjske in Zasavja. Do sedaj smo opravili kar nekaj skupnih pohodov. Samo letos smo se skupaj povzpeli na Zasavsko Sv. goro, nekateri pa so se nam pridružili tudi na večdnevnem planinarjenju v Tatrah na Slovaškem. Skoraj vsako leto pa se srečujemo na tradicionalnem Martinovanju. Vreme nam sicer ni bilo najbolj naklonjeno zato smo temu primerno prilagodili, sicer skrbno pripravljen program.

Prijatelje Dolenjce in Zasavce smo z dobrodošlico pričakali v Deltexu. Seveda so nas Dolenjci presenetili s svojim, že letošnjim, cvičkom. Medtem je deževati prenehalo in najprej smo obiskali nekaj vrhniških znamenitosti. Ogledali smo si izvire Ljubljanice v Malem in Velikem Močilniku, Retovje ter plezalno steno v Verdu. Na koncu “vrhniškega kroga” pa nas je na svojem domu prijazno sprejel Cvičkar. Špik se je izkazal kot pravi turistični vodič, saj smo ob poslušanju tudi Lintverni osvežili morda pozabljeno znanje o izvirih Ljubljanice in še kaj. Sploh pa smo nekateri prvič spoznali informacijsko točko v Retovju.

Naš cilj je bil, da se s prijatelji Dolenjci in Zasavci povzpnemo na našo Planino, kar nam je, kljub slabemu vremenu tudi uspelo. Špik je ponovno imel glavno besedo in še enkrat več predstavil vso zgodovino stolpa na Planini. Megla je nekoliko motilo razgled po širši okolici, vendar vzdušje na stolpu ni bilo zato nič manj prijetno.

Zadovoljni smo se vrnili v Deltex, kjer nas je, ob sicer že dobro založeni mizi, čakalo še zelo okusno presenečenje - šunka v testu. Prijetno druženje ter kramljanje ob dobri hrani in kapljici je trajalo do poznega popoldneva. Pridružil se je tudi Pastir, ki je potegnil svojo pesem in v prav prijetnem razpoloženju smo se razšli z zavezo, da se naši skupni pohodi in druženje nadaljuje tudi v prihodnje.

Prijatelji Dolenjci in Zasavci, ki so nas obiskali: Martin, Marjan, Pahc, Janez in Trbovc.

Na srečanju z Dolenjci smo sodelovali: Betajnovc, B’čar, Cvele, Cvičkar, Duno, Pastir, Peter, Podgurc, Povžar, Stari, Špik, Špilčk in Vezist.

Besedilo: Vezist

Fotografije: Cvičkar in Špik

( ! ) Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/ampy01/domains/pd-vrhnika.si/public_html/litverni_zgodovina.php on line 129
Call Stack