Planinska pohodna skupina Lintverni je bila ustanovljena leta 1987. ustanovili smo je nekateri člani Lenčeve pohodne skupine Triglavci, ki smo si na pohodih z Vrhnike na Triglav nabirali neprecenljive pohodne izkušnje.
  Eno prvih vprašanj po ustanovitvi je bilo poimenovanje skupine. Predlaganih je bilo več imen, med drugim:Barjanci, Mostarji, Vrhničani, a na koncu se je izoblikovalo ime Lintverni. To najbolj simbolizira pripadnost Vrhniki, njenim zemljepisnim značilnostim, hkrati pa predstavlja tudi pohodnega duha pohodnikov - »bruhne kot lintvern«.
  Zanimivo je bilo, da so bili pri lintvernih v začetku tudi pohodniki, ki so še naprej hodili tudi s Triglavci. Najbolj znana je Jaka Susman-Uš, ki je bil v prvih letih nepogrešljiv član Lintvernov. Nasploh je bilo prva leta med obema skupinama čutiti neke vrste tekmovalnost,ki pa je z leti zbledela in je danes ni več zaznati. Ljubezen do pohodov in do gora pač premega vse ovire.
  Lintverni smo si od samega začetka postavili znani cilj iz Lenečeve pohodne skupine – vsakoletni pohod iz Vrhnike na Triglav. Več let smo se tega cilja trdno oklepali. Prehodili smo različne smeri, od »najbolj leve«, ki nas je vodila čez Medvedje Brdo, Ledine, Kojco, bukov vrh, planino Razor, krn, Krnsko in Triglavska jezera, Dolič do Triglava, pa do najbolj vzhodne, ko smo se najprej vzpeli na Grmado, nato na Tošc, nadeljevali preko Lubnika proti Jelovici, prehodili Pokljuko in se prek Lipance in Vodnikov koče povzpeli na Triglav. Vmes pa je bili nešteto prelepih »srednjih« različic, ki nam bodo ostale zavedno v spominu. Kdo se ne bi Hotavelj, Robidenskega Brda, Blegoša, Davče, Soriške planine pa enkratne Uskovnice, Vogarja in čudovite Planine pri Jezeru. Nešteto spomonov nas veže na Velo polje in Vodnikovo kočo z nekdanjo oskrbnico Angelco pa na Planiko, Kredarico in Dolič. Na vsako od koč oz. planinskih planinskih domov na naših poteh so ostali enkratni spomini, predvsem na večere, ko smo skupaj z drugimi planinci kljub utrujenosti ostali budni dolgo v noč, zapeli in marsikatero planinsko tudi »zagodli«.
  Lintverni smo se tudi zelo zgodaj dogovorili, da poleg osrednjega cilja – Triglava, vsako leto določimo še enega nekoliko nižjo goro ali hrib na naši poti. Čeprav je tudi nam Triglav izjemno ljub in ga imamo tako kot druge pohodne skupine za simbol slovenstva in tradicionalni cilj, smo se med prvimi odločili, da za letni pohod izberemo druge smeri po naši lepi domovini. Naši odločitvi so sledile tudi druge vrhniške pohodne skupine.
  Pa še nekaj je značilno za Lintverne. Veljamo za zelo dobro organizirano planinsko pohodno skupino, ki deluje vse leto in ne le v pripravah in izvedbi letnega pohoda. Vsako zadnjo sredo v mesecu se srečujemo v eno od vrhniških gostiln. Tako smo se dobivali nekaj časa pri Turšiču, potem nekaj let pri Botru, zdaj pa že več let v Močilniku. Srečanja so lepa priložnost da nazdravimo vsem članom, ki imajo v tekočem mesecu rojstni dan, da se pogovorimo o preteklih pohodih ter načrtih za prihodnost. Letno namreč izpeljemo najmanj tri pohode: poleg več dnevnega tradicionalnega v avgustu še dvodnevnega spomladanskega ter enodnevnega zimskega (ponavadi so to Dražgoše). Po zaslugi Janeza Pečarja-Pastirja in Cirila Garafolja-Cvetka smo aktivni tudi v sekciji Veseli triglavci.
  Lintverni imamo svoj znak, ki vključuje tri pomembne simbole naše pohodne skupine: lintverna – zmaja (planinca, pohodnika), planinski nahrbtnik ter planinsko markacijo. Avtor simbola je Pavle Mrak, znan vrhniški slikar in kulturni delavec.
Besedilo je povzeto iz brošure, ki je izšla ob 40 letnici društva.

17.09.2017
Lintverni na Kamnitem lovcu, 2071 m

V prijetnem sobotnem jutru smo se odpravili proti Zgornjesavski dolini in naprej v Italijo, tokrat v Zahodne Julijce. Parkirali smo ob vznožju znanega smučišča v bližini Trbiža. Z žičnico smo se zapeljali na Sv. Višarje, kjer so se že zbirali romarji iz bližnje in daljne okolice. Naš cilj Kamniti lovec je bil pred nami kot na dlani. Ne preveč oddaljen in na prvi pogled tudi ne preveč zahteven. Morali smo kar pohiteti, saj se je vročina že stopnjevala. Najprej bolj sprehajalna pot, nato pa smo kmalu dosegli skalnato področje. Vzpenjaje je bilo kar zahtevno, k sreči pa ni bilo predolgo. Postopno smo dosegli vrh Kamnitega lovca, ki je bil že “polno zaseden” z obiskovalci. Tokrat smo imeli priložnost, da si ogledamo čudovito panoramo bližnjih vrhov, ki smo jih že osvojili: Montaž in Viš  na zahodu, na jugu naše Julijske Alpe z Mangartom in Jalovcem v ospredju ter Dobrač na severu, pa morda kakšen vrh. Kratek počitek, obvezno fotografiranje ter nato sestop nazaj proti Sv. Višarjam.  Medtem se je nabralo veliko romarjev, ki so že zasedli večino lokalov in uživali v prijetnem dnevu. Ogledali smo si še znamenitosti kraja, ki privablja številne obiskovalce in združuje več narodov. Z žičnico smo se vrnili v dolino in kot že nekajkrat doslej nas je tudi tokrat Dušan povabil na zaključek pohoda v Podkoren. Odlične jedi, ki sta jih pripravila Mojca in Dušan, so nam imenitno teknile. V prijetnem vzdušju smo zapustili Zgornjesavsko dolino in se vrnili domov.

Na pohodu smo sodelovali: Bankir, Cvele, Cvičkar, Ligojn’c, Peter, Povžar, Špik, Špilčk, Stari, Aleš, Dušan in Vezist.

Besedilo:Vezist

Fotografije: Špik, Ligojn’c in Vezist

( ! ) Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/ampy01/domains/pd-vrhnika.si/public_html/litverni_zgodovina.php on line 129
Call Stack