Sončki na Škabrijelu

Sivo torkovo jutri sredi januarja ni obetalo nič dobrega, ko smo se odpravljali na naš redni pohod. Sivina zimskega jutra in rahel dež sta nas spremljala vse do Ajdovščine, ko je dež počasi ponehal in se je megla dvignila nad okoliške vrhove.

Pripeljali smo se do prelaza Prevala (336 m.n.v.), kjer stoji spomenik generala Borojevića, poveljnika soške armade. Tam nas je pričakala gospa Marija, sorodnica enega naših članov in nas skupaj z vodičkama popeljala na goro strahot 1. svetovne vojne, 646 m visoki Škabrijel. Nanj smo se povzpeli skozi nizek gozd, mimo številnih ostalin vojne. Na vrhu smo si vzeli čas za okrepčilo in počitek, saj kakšnega posebnega razgleda zaradi megle in nizkih oblakov nismo bili deležni. Po postanku smo se po vzhodnem grebenu gore spustili do prevala Vratca (403 m), kjer stoji znameniti vodnjak, ki je pitno vodo nudil tudi branilcem gore. Od tod smo se po asfaltni cesti spustili do vasice Ravnica, kjer nas je ponovno pričel preganjati rahel dež, zato smo kar pohiteli do našega avtobusa. Domov smo se vrnili dobre volje in pod vtisom novih doživetij.

Janez Kenk

Fotografije: Tatjana Rodošek, Sonja Zalar Bizjak