Galerija slik

21.11.2013
Tečaj za varno delo z motorno žago

Meddruštveni odbor markacistov MDO Notranjske je v sodelovanju s Srednjo gozdarsko in lesarsko šolo (SGLŠ) v Postojni organiziral tečaj za varno delo z motorno žago. Tečaj je bil opravljen dne 9. novembra 2013.

Zaradi pričakovanega slabega vremena smo najprej odšli na teren pod Mali Javornik, kjer smo osvojili naslednje veščine:

·          demonstracija podiranja drevesa, ki je tanjše od dolžine letve,

·          praktični prikaz z obrazložitvijo (podiranje drevesa, ki ima težišče naprej, vstran in nazaj),

·          praktični prikaz rezanja grmovja,

·          praktični prikaz podiranja zelo napetega drevesa.

Po uspešno opravljenem praktičnem delu smo zasedli prostore delavnice navedene šole in se seznanili z naslednjim:

·          delitve in vrste motornih žag po namenu uporabe, varnostni elementi na motorni žagi,

·          dnevni, tedenski, mesečni in letni pregledi motorne žage ter najpogostejši vzroki za napake na motornih žagah,

·          rokovanje z olji in gorivom;

·          vrste verig in brušenje verige s praktičnim prikazom.

Navedenega tečaja sva se udeležila dva markacista našega društva. Pridobljeno znanje nam bo prav prišlo pri delu, ki ga markacisti opravljamo na planinskih poteh.

Besedilo: Tone Gutnik

Fotografije: Bogdan Seliger